Aktualności

13 listopada nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego "Z książką mi do twarzy". Dyrektor Szkoły podziękował wszystkim uczestnikom za tak liczne zaangażowanie i przekazanie do koordynatorek konkursu pięknych zdjęć, gdzie na pierwszym planie były książki, książeczki, księgi. Wszystkie dzieci wykazały się pomysłowością, dlatego wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne.
Kategoria klasy 1-3
- I miejsce – Aleksandra Chlipała kl.2b
- II miejsce – Amelia Jawor kl.2a
- III miejsce – Gabriel Rymarczyk kl.2a
- Wyróżnienie: Ilona Sromek kl.2b
Pozostali uczestnicy:
- Tomasz Król
- Jan Kośkiewicz
- Gabriela Bawołek
- Filip Kruczek
- Nikodem Matusik
- Róża Matusik
- Zofia Kozioł
- Kacper Ryba
- Dawid Pociecha
Kategoria klasy 4-8
- I miejsce – Gabriela Tomaszek kl.6
- II miejsce – Aleksandra Berdychowska kl.4
- III miejsce – Anna Tomaszek kl.4
- Wyróżnienie: Milena Plata kl.4
Pozostali uczestnicy:
- Oliwia Gonciarz
- Gabriel Oleksy
- Konrad Sromek
Wszystkim gratulujemy.
|
![]() |
![]() |
|

11 listopada 1918 r. Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Odzyskiwanie niepodległości było procesem wieloetapowym, wieloletnim. Jak czytamy na stronach rządowych: „Pięć pokoleń walczyło w powstaniach, podtrzymywało ducha polskości, opierało się germanizacji i rusyfikacji, aby w listopadzie 1918 r. Polacy mogli cieszyć się wolnością”.
Podczas pierwszej wojny światowej (1914-1918) sprawy przybrały korzystny dla Polski obrót, po ponad stu latach mocarstwa zaborcze zakończyły współpracę i stanęły naprzeciw siebie. Akt 5 listopada dawał nadzieję na przełom i światło w tunelu do odzyskania suwerenności przez Polskę. Kończący I wojnę światową rozejm w Compiègne przypieczętował wycofanie wojsk niemieckich z ziem polskich. W 1918 r. Polska po 123 latach niewoli mogła cieszyć się wolnością.
Z tej okazji w poniedziałek 13 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Uczniowie z klasy VI i VII przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej. Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić uczniom takie wartości jak wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.
Akademia została przygotowana przez wychowawcę klasy VI panią Jadwigę Jacimczyk i wychowawcę klasy VII panią Agnieszkę Ciapałę.
![]() |
![]() |
||
![]() |
![]() |
||

W dniu 10.11.2023 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród przez wójta gminy Chełmiec Bernarda Stawiarskiego w II konkursie plastyczno-literacko- przyrodniczym: „Ptaki, ptaszki, ptaszyska” dla uczniów naszej gminy z klas 0-III przy okazji wystawy ptaków, które zorganizowało Nowosądeckie Stowarzyszenie Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych w dniach 09-12 listopada 2023 w Szkole Podstawowej w Biczycach Dolnych. Wystawa obejmowała ptaki egzotyczne, kanarki, a także papużki nierozłączki , wystawa papug „Poland Agapornis Show” miała charakter ogólnopolski.
Jury prace oceniało w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza grupa to dzieci z klas 0-I, oraz druga grupa to uczniowie klas II-III.
W kategorii 0-I; I miejsce zajęła Karolina Obrzut SP Świniarsko, II miejsce Nikodem Dynowski SP Rdziostów, III miejsce Oliwia Suczyńska SP Biczyce, I wyróżnienie Natan Pustułka SP Krasne Potockie, II wyróżnienie Nadia Pytel SP Chełmiec.
W kategorii II-III; I miejsce zajęła Wioletta Majda SP Świniarsko, II miejsce Julita Mróz SP Biczyce ,III miejsce Zofia Wrona SP Krasne Potockie, I wyróżnienie Natalia Kościółek SP Rdziostów, II wyróżnienie Zofia Kozioł SP Biczyce.

Dnia 10 listopada 2023r. odbyła się w naszej szkole szczególna uroczystość dla uczniów klasy I. W tym dniu uczniowie zostali włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Biblioteka to miejsce w szkole, które powinno kojarzyć się z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani i które będą chętnie odwiedzać. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana.
Uczniowie klasy I zostali zapoznani z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki i czytelni oraz sposobem wypożyczania książek. Nasi nowi czytelnicy uroczyście obiecali, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Pasowanie na czytelnika powiązane zostało z kampanią "Mała książka – wielki człowiek". W ramach tej ogólnopolskiej akcji uczniowie pierwszej klasy otrzymali bezpłatne „Wyprawki Czytelnicze”. W tym roku jest to książka pt. „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak – jednej z najlepszych polskich ilustratorek.
„Kampania „Mała książka – wielki człowiek”, realizowana przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2017 roku, przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. (…) Podstawowym założeniem akcji jest zwiększenie udziału dzieci w kulturze czytelniczej poprzez zachęcenie do regularnego korzystania z bibliotek publicznych i szkolnych.” (https://www.gov.pl/web/kultura/wnuczka-antykwariusza--ksiazka-justyny-bednarek-trafi-do-pierwszoklasistow-w-kolejnej-odslonie-kampanii-mala-ksiazka--wielki-czlowiek)
Młodzi czytelnicy życzymy Wam wspanialej podróży w świat książki!

ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
"Przyrzekam być dobrym Polakiem.
Dbać o dobre imię szkoły.
Uczyć się, jak kochać ojczyznę.
Jak dla niej pracować,
kiedy dorosnę.
Być dobrym kolegą i koleżanką.
Swym zachowaniem i nauką
sprawiać radość rodzicom
i nauczycielom."
Takie słowa wypowiadali uczniowie klasy I w czasie uroczystości PASOWANIA NA UCZNIA. 27 października pierwszoklasiści przedstawili program artystyczny, podczas którego zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, oraz przystąpili do egzaminów wiedzy. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonał Dyrektor Szkoły - pan Rafał Majewski - poprzez dotknięcie uczniowskiego ramienia ołówkiem. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej
im. s. Czesławy Lorek w Biczycach Dolnych.
Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki
i udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Naszym najmłodszym uczniom serdecznie gratulujemy, oraz życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy, a rodzicom dziękujemy za czynne włączenie się
w tę ważną uroczystość.

W dniach od 23 do 27 października 2023r. odbywał się w naszej szkole
Tydzień Zdrowej Żywności.
Akcja miała na celu zwiększenie świadomości dbania o zdrowie poprzez prawidłowe odżywianie się. Każdego dnia od poniedziałku do piątku spożywaliśmy zdrowe produkty
i posiłki.
Zdrowe drugie śniadanie przebiegało według następującego harmonogramu:
ü Bananowy poniedziałek
ü Wtorek - zdrowa kanapka
ü Środa - zdrowa sałatka
ü Bakaliowy czwartek
ü Jogurtowy piątek
Dzieciom podobało się, że mają takie urozmaicone posiłki i mogą się dowiedzieć jak wykonać z ulubionych produktów proste i zdrowe danie. Uczniowie przypomnieli sobie również jak wygląda piramida i talerz zdrowia.
Zwieńczeniem akcji było ogłoszenie wyników na najbardziej zaangażowaną klasę w całym Tygodniu Zdrowej Żywności tj.:
1 miejsce : klasa 0 ( 100 % zaangażowanych uczniów)
2 miejsce : klasa 5 ( 98,1 % zaangażowanych uczniów)
3 miejsce : klasa 7 ( 96, 6 % zaangażowanych uczniów)
![]() |
![]() |
||

11 października odbył się w naszej szkole Dzień Piżamy. Od samego rana zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkoły zbierali się w murach naszej placówki w piżamach. Były jednorożce, żółwie, bohaterzy znanych bajek. Były szlafroki, bambosze, koce i maski do snu. Niektórzy przynieśli poduszki, aby uciąć sobie drzemkę na przerwie. Radości i uśmiechów nie było końca. W ten wyjątkowy dzień śmiech niósł się po korytarzach szkoły od rana do godzin popołudniowych. Ale dobra zabawa i luźniejsza niż zwykle atmosfera nie przyćmiły powodu, z którego w ten jeden dzień w roku na korytarzu królowały szlafroki i miękkie pantofle. Nasi wolontariusze i przede wszystkim Wy -uczniowie naszej szkoły - włożyliście mnóstwo serca w zbieranie datków dla Wiktorii Wróbel chorej na SMA. Cała społeczność szkolna okazała baaardzo duże serce włączając się w akcję. Efektów zbiórki jeszcze nie znamy, bo puszka zostanie przekazana fundacji w poniedziałek i tam otwarta, i przeliczona komisyjnie. Ale na pewno poinformujemy o efektach w przyszłym tygodniu, gdy otrzymamy protokół.
Dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu Wiktoria Wróbel zbliży się do najdroższego leku (wartego 10mln), który zatrzyma chorobę.
Jesteście wspaniali! Z taką ekipą nie ma rzeczy niemożliwych!
![]() |
![]() |
||
![]() |
![]() |
||

Wolontariusze naszej szkoły w tym roku także nie próżnują. Od samego początku roku szkolnego intensywnie pracują. Jedną z akcji, którą w tym roku będą prowadzić, jest czytanie książek w oddziałach Integracyjnego Przedszkola "Bajkowa Kraina", żłobka "Bajkowa Kraina" oraz "Tęczowa Chatka". Chcą w ten sposób pokazać maluszkom, że czytając książki, można przyjemnie spędzać czas.

Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów klas I-VIII do wzięcia udziału w konkursie bibliotecznym Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY. Zasady konkursu są bardzo proste. Poniżej zamieszczamy regulamin.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że koordynatorka Szkolnego Klubu Wolontariatu- Pani Joanna Myjak została laureatką realizowanego przez Stowarzyszenie Sursum Corda konkursu pn. BONY EDUKACYJNE KORPUSU SOLIDARNOŚCI - województwo Małopolskie. Przyznany BON o wartości 1000 zł umożliwi realizację projektu pn. „Nasza przygoda z teatrzykiem Kamishibai” dla klasy „0” naszej szkoły. Zapraszamy do śledzenia wpisów z realizacji projektu w aktualnościach i na instagramowym profilu naszego wolontariatu:
https://instagram.com/wolontariat_spbiczycedolne?igshid=OGQ5ZDc2ODk2ZA==
Więcej informacji o konkursie oraz lista pozostałych nagrodzonych projektów znajduje się na stronie Stowarzyszenia Sursum Corda: https://www.sc.org.pl/bony-edukacyjne-rozdane-edycja-2-2023/